Datum

tisdag 7 april, 2026

Tid

14:00 – 16:00

Organisatör

Kraftens hus Stockholm
Telefon
070-230 54 01
E-post
stockholm@kraftenshus.se
BOKA

Föreläsning: Modet att ingenting göra, med Lars Björklund. Anmälan

Välkommen till en möte med den mycket uppskattade föreläsaren Lars Björklund. Lars arbetade i många år som sjukhuspräst på Akademiska sjukhuset i Uppsala men verkar idag som författare, poet och föreläsare-

Under dessa år har han mött människor i utsatta situationer, både den som själv är sjuk men också alla runt omkring, som stöttar. I riktigt svåra situationer kan vi uppleva att orden inte räcker till — vad är tröst när ingen tröst finns att ge? Vad ska man säga när inga ord går att använda? I sådana möten är det lätt att känna sig misslyckad. Alla försök till törst känns oftast tafatta och meningslösa.

Men människor i svåra situationer frågar oftast inte efter svar. De frågar efter närvaro och det är bekräftelsen man minns. Det handlar faktiskt om att ingenting göra.

Föreläsningen utgår ifrån Lars Björklunds bok: Modet att ingenting göra: när orden inte räcker till. 

Efter föreläsningen på ca 1 timme är du välkommen att ta en fika och fortsätta att reflektera och umgås.

Du hittar Kraftens hus på Hantverkargatan 45G, i Landstingsparken. Ta buss 3 – i riktning mot Karolinska sjukhuset är det hållplats Kungsholmstorg och i riktning mot Södersjukhuset är det hållplats Landstingshuset. Eller T-bana blå linje till Rådhuset, uppgång Landstingshuset. Det finns också en hel del parkeringsplatser runt huset om du kommer med bil.

Varmt välkommen!

Boka evenemang

Form/ticket icon icon
Föreläsning Lars Björklund
Kostnadsfri
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Tillgängliga Biljetter: 36
Denna biljett ”Föreläsning Lars Björklund” är tyvärr slutsåld.
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner