
Häng med oss ut – på Smulan! Ett steg närmare Gotland Runt… Anmälan.
Idag seglar Smulan ut med Kraftens hus på Riddarfjärden i två olika pass. Alla som anmält sig samlas på Kraftens hus så går vi gemensamt mer till båten.
Smulan är en J/99, en kappseglare som kan liknas vid en båtarnas Porsche. Kraftens hus besökare Anna Fasth beställde den i oktober 2024 i La Rochelle. Två veckor senare fick hon sitt cancerbesked. ”En till synes övermäktig utmaning har fått mig att växa. Ibland är utmaningen självvald segling, ibland påtvingad cancer.”
Med Anna Fasth som skeppare och en besättning där alla är cancerberörda – kommer Smulan att lämna Sandhamn den 28 juni för att delta i världens största havskappsegling – Gotland runt.
Flytväst finns. Ta med varma kläder och gärna en vindtät jacka. Skor med mjuk sula OBS som inte är svart. Gympaskor är bra.
Välkommen!

