Datum

tisdag 31 mars, 2026

Tid

14:00 – 16:00

Organisatör

Kraftens hus i Göteborg
Telefon
0760-086770
E-post
goteborg@kraftenshus.se

Plats

Kraftens hus Göteborg
Kraftens hus Göteborg
Skånegatan 16
BOKA

Föreläsning: ”Om träning vore ett piller skulle vi skriva ut det till alla cancerpatienter”

”Våren 2020 fick Bengt-Olof Petersen, i dag 81 år, diagnosen obotlig prostatacancer med metastaser. I det läget kan sjukdomsförloppet bara bromsas upp. Och cellgiftsbehandlingar har sitt pris. I Bengt-Olofs fall ledde de till biverkningar som fatigue, en trötthet som inte går att vila bort. Plötsligt blev sådant som en kort promenad oöverstigligt ansträngande. Insikten om träningens effekt blev en ögonöppnare för Bengt-Olof. Hans tillstånd gör att han har extremt låga nivåer av testosteron i kroppen och de råd han har fått har mest handlat om att vila. Men med träning upplever Bengt-Olof att han mår mycket bättre”, berättar Inge Nilsson, som arbetar nära Bengt-Olof i Aktiv mot cancer. Inge kommer att berätta om Bengt-Olof under föreläsningen.

Här kan du läsa en artikel om Bengt-Olof Petersen

Aktiv mot kreft startade som en ideell stiftelse 2007 i Norge. Målet är att integrera personlig träning i cancerbehandlingen redan på diagnosstadiet. Bland annat har man etablerat träningscenter, så kallade ”pusterum”, på 24 sjukhus i Norge. Därtill stödjer man forskning om träning och cancer samt utbildar AKTIV-instruktörer i samarbete med bland annat Norges idrottshögskola.

Bengt-Olof och Inge Nilsson är grundare av den Svenska systerorganisationen Aktiv mot cancer. Just nu ligger fokus i arbetet på att söka finansiering för att etablera ett första Pusterumsprojekt i Sverige. Därtill pågår ett samarbete med Gymnastik- och idrottshögskolan | GIH, som har lett till att det nu finns en distansutbildning för att utbilda sig till AKTIV-instruktörer, samt ett etablerat nätverk som heter SweCanMove.

Under föreläsningen berör Inge;
– Vetenskaplig evidens avseende träning för cancerpatienter
– Implementeringsgap – Få cancerpatienter erbjuds idag fysisk träning
– Vad Aktiv mot cancer gör för att skapa en förändring
– Hur man bör träna som cancerpatient
– Erfarenheter från Onkologidagarna 2026 och lite annat som är på gång

Fika, inspirerad av den förestående Påskhelgen, kommer att serveras till självkostnadspris. Om du har specialkost vänligen meddela oss på goteborg@kraftenshus.se.

Varmt välkommen att boka din plats!

Boka evenemang

Form/ticket icon icon
Boka
Kostnadsfri
Form/up small icon icon Form/down small icon icon
Tillgängliga Biljetter: 67
Denna biljett ”Boka” är tyvärr slutsåld.
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner